MISIJA
Svakom korisniku Zavoda pružiti kontinuiranu stručnu pomoć i podršku primjereno njegovim specifičnim potrebama u sigurnom i poticajnom okruženju ispunjenom prihvaćanjem, uvažavanjem i razumijevanjem, njegujući ulogu pozitivnog autoriteta odgojatelja koji svojim ličnim primjerom i profesionalnošću stvaraju pozitivan ambijent u kojem korisnici dobivaju mogućnost ostvariti sve svoje potencijale i postati korisni članovi društva.
VIZIJA
Zavod kao sigurno i poticajno okruženje u kojem svi korisnici imaju priliku ostvariti sve svoje potencijale.
x
x
Za svakog maloljetnika članovi stručnog tima sačinjavaju IPP tretmana, odnosno plan i program izvršenja odgojne mjere koji sadrži plan postupanja i ciljeve tretmana za određeno vremensko razdoblje. U radu sa maloljetnicima koriste se multimodalni programi. Taj program podrazumjeva kombinirani pristup koji inkorporira raznovrsne bihejvioralne, kognitivne i psiho-edukativne komponente. Ovakvi programi uključuju veliki broj tehnika koje mogu uticati na kognitivne vještine, npr. samoanalize, trening samokontrole, razmatranje ciljeva i sredstava.
Također, prilikom osmišljavanja i realizacije programa uzima se u obzir i vremenska distanca odnosno kolika je dužina trajanja tretmanskog procesa u okviru kojeg se razlikuju kratkotrajni (intenzivni), prilagođeni (potrebama individualnog klijenta) i dugotrajni tretmani, što upravo ovisi o sudskoj mjeri koja je izrečena, i u kojoj se tačno precizira dužina boravka maloljetnika u ustanovi. Prilikom izrade programa izvršenja odgojne mjere vodi se računa i o strukturi odnosa među osobama u tretmanu, odnosno da li će biti zastupljen grupni, kombinirani ili individualni tretman.Tako da program izvršenja ove odgojne mjere ima za cilj da se utiče na promjenu ponašanja maloljetnika, i on u svom tretmanu sadrži miks modela od onih koji se odnose na disciplinu i poštivanje postavljenih pravila, do modela učenja i modifikacije ponašanja.
Postupak prijema i tretman maloljetnika.
U Zavod se primaju fizički i psihički zdrava odgojno zapuštena i zanemarena djeca uzrasta od 10 do 18 godina a postupak prijema pokreće se na prijedlog Centra za socijalni rad za korisnike koji se primaju u zavod po osnovu Zakona kojima se uređuje oblast socijalne zaštite..
Prijem maloljetnika uzrasta 14-18 godina i mlađih punoljetnih lica vrši se i na temelju odluke nadležnih sudova u skladu sa Zakonom o krivičnom postupku, Krivičnim Zakonom i Zakonom o zaštiti i postupanju sa djecom i maloljetnicima u krivičnom postupku.
Izvršavanje mjera po odluci suda pored navedenih zakona vrši se i na temelju odredbi Zakona o izvršavanju krivičnih sankcija.
Postupak prijema detaljno je definisan Pravilnikom o prijemu i otpustu maloljetnika-korisnika usluga iz Javne ustanove Zavod za vaspitanje muške djece i omladine-Sarajevo usklađenim sa zakonima kojima se reguliše izricanje i izvršenje, prijem, tretman i otpust korisnika iz ustanove. Ovaj segment rada ustanove je posebno osjetljiv obzirom da podrazumjeva obavezu primjene velikog broja zakona iz oblasti krivičnog zakonodavstva i oblasti socijalne zaštite.
Sa naručiocem smještaja zaključuje se ugovor o smještaju u Zavod kojim se regulišu međusobna prava i obaveze smještaja u Zavod.
Naručiocima smještaja redovno se podnosi pismeni izvještaj o stanju maloljetnika u Zavodu.
O smještenim maloljetnicima vodi se zakonom propisana evidencija.
1. Struktura korisnika i djelatnost Zavoda
Korisnici usluga Zavoda su maloljetnici muškog spola uzrasta od 10 do 18 godina koji su odlukom organa starateljstva upućeni u Zavod radi uključivanja u program tretmana i resocijalizacije s ciljem pružanja stručne pomoći, brige, zaštite, podrške i nadzora.
Korisnici usluga Zavoda su i maloljetnici uzrasta 14-18 godina i mlađa punoljetna lica počinioci krivičnih djela koja su odlukom suda upućeni na privremeni smještaj za vrijeme trajanja postupka ili dijagnostiku i opservaciju ili izvršavanje odgojne-zavodske mjere upućivanja u odgojnu ustanovu, prema kojima je potrebno osigurati izvršenje stalnog nadzora stručnih odgajatelja kroz odgovarajući program tretmana i resocijalizacije u skladu sa odlukom tužilaštva odnosno suda.
Poslovi izvršenja zavodske mjere i mjere povjeravanja djece i omladine na tretman u Zavod su poslovi od posebnog interesa za Federaciju Bosne i Hercegovine.
Osnovna djelatnost Zavoda je socijalno i zdravstveno zbrinjavanje, obrazovanje i osposobljavanje odgojno zanemarene i zapuštene maloljetne djece i omladine upućene po osnovu izrećene odgojne mjere upućivanja u odgojnu ustanovu od strane suda ili organa starateljstva, starosti od 10-18 godina.
Provođenje navedene djelatnosti vrši se na osnovu Zakona o preuzimanju prava i obaveza osnivača nad ustanovama socijalne zaštite u Federaciji BiH, Zakona o krivičnom postupku u Federaciji BiH, Krivičnog zakona Federacije BiH, Zakona o izvršenju sankcija Federacije BiH, Zakona o zaštiti i postupanju sa djecom i maloljetnicima u krivičnom postupku u Federaciji BiH, i Pravila Zavoda.
Zavod može mijenjati i proširivati djelatnost uz prethodnu saglasnost osnivača.
Strukturu korisnika usluga karakterišu sljedeći prisutni poremećaji;
-prisutne odgojno-obrazovne teškoće: disproporcija između obrazovne i hronološke dobi (ukoliko nije u pitanju mentalna poteškoća), školski neuspjeh, specifične teškoće učenja (teškoća čitanja, pisanja, oslabljena koncentracija, odsustvo motivacije, distraktibilnost pažnje, teškoće u funkcionisanju saznajnih procesa;
-prisutni poremećaji u ponašanju /npr. agresivnost, činjenje krivičnih djela, skitnja, impulsivnost, bježanje (iz kuće, škole, ustanove) otpor i borba protiv autoriteta, zloupotreba sredstava ovisnosti, druženje s osobama asocijalnog i antisocijalnog modela ponašanja/;
-prisutni psihički poremećaji: neurotski razvoj ličnosti, emocionalne teškoće (nezrelost, nestabilnost, traumatiziranost), poremećaji pažnje, perceptivne teškoće,
-prisutne sociopatološke pojave (nerad,delinkventno ponašanje, alkoholizam,zloupotreba PAS-a) nepotpuna obitelj, nizak socioekonomski status, nasilje u obitelji i drugo.
Programom tretmana korisnika osigurava se prihvat, smještaj i odgojno-edukativni rad koji se organizuje po odgojnim grupama i kroz individualne susrete, a u cilju resocijalizacije i korekcije nepoželjnih osobina ličnosti i navika u ponašanju maloljetnika. Odgojno-obrazovnu, socijalno-zaštitnu, zdravstvenu i kulturnu funkciju u radu sa maloljetnicima obezbjeđuje i obavlja kroz tri faze: faza prijema maloljetnika u Zavod, faza tretmana i praćenja maloljetnika za vrijeme boravka u Zavodu i faza otpusta i odlaska maloljetnika iz Zavoda.
Pripremna faza podrazumjeva obezbjeđenje pravnih, socijalnih i medicinskih pretpostavki za implementaciju programa izvršenja mjere, proučavanje dostavljene dokumentacije od strane svih stručnih zaposlenika, vršenje procjene rizika, sačinjavanje prijedloga područja rada i intenziteta svakog od područja rada te sačinjavanje konačnog plana i programa. Pripremna faza je provođena za sve maloljetnike prema kojima je postupano prema rješenjima nadležnog suda, dok su preostale dvije faze realizirane u zavisnosti od ispunjavanja uslova iz prve faze.
Faza implementacije programa podrazumjeva; striktnu primjenu programskih aktivnosti u ustanovi i stalno praćenje njihove realizacije radi otklanjanja eventualnih odstupanja, vršenje potrebnih korekcija, vršenje nadzora nad aktivnostima izvan ustanove koje maloljetnik provodi u školi, u krugu porodice, sa grupom vršnjaka, samostalno ili na neki drugi način.
Faza evaluacije podrazumjeva završetak tretmana, ocjenu stanja i postignutih rezultata zaključke i preporuke i dostavljanje konačnog izvještaja nadležnim organima
Rad Zavoda uređen je u skladu sa međunarodnim propisima, domaćim zakonodavstvom i i internim dokumentima specifičnim za djelatnost.
Sadržaj podataka matične knjige:
Uz dokumentaciju za prijem sadrži i svu relevantnu dokumentaciju u toku tretmana:
U širokoj i sadržajnoj formi prati se i opserviraju i dokumentuju svi aspekti tretmana ( socijalni, psihološki,pedagoški defektološki i drugi aspekti ličnosti). Program tretmana predstavlja razvojnu studiju djelatnosti.
Na osnovu člana 40. Pravila JU Zavod za vaspitanje muške djece i omladine Sarajevo, a na prijedlog Stručnog tima, direktor Zavoda utvrđuje:
RASPORED DNEVNIH AKTIVNOSTI MALOLJETNKA RADNIM DANOM, VIKENDOM I PRAZNIKOM
a) Raspored dnevnih aktivnosti maloljetnika u intervalu 6:30 – 22:00 radnim danom
Satnica | Aktivnost |
---|---|
6:30 - 7:00 | buđenje redovnih učenika srednjih škola |
7:00 - 7:30 | upućivanje u školu redovnih učenika |
7:00 - 7:30 | neselektivno buđenje svih maloljetnika |
7:00 - 7:30 | obavljanje aktivnosti na ličnoj higijeni |
7:30 - 8:30 | jutarnji obrok uz pripremne i propratne radnje ( higijenske i radne ) |
8:30 - 9:00 | dodatne radno - higijenske aktivnosti ( dodatni rad na ličnoj higijeni, uređenje spavaona i zajedničkih prostorija) u funkciji formiranja radno – higijenskih navika i preveniranja u zdravstvenom aspektu tretmana |
9:00 - 9:30 | opskrba maloljetnika i odgovaranje potrebama maloljetnika: ekonomske potrebe ( džeparac, materijal i dr.) potrebe kontakta ( telefonski razgovori ) zdravstvene potrebe ( opšti, specijalistički pregledi, terapija ) trijaža ostale artikulisane potrebe i potrebe prema procjeni odgajatelja i stručnih saradnika |
9:30 - 10:30 | edukacija |
9:30 - 10:30 | informatika ( sadržaji prema programu radnog terapeuta sa informatičkim znanjem ) |
9:30 - 10:30 | socijalno-psihološko područje ( prema programu stručnih saradnika, prilagođeno aktuelnoj situaciji ) |
10:30 - 11:00 | individualni i grupni rad ( koordiniran sa službama stručnih saradnika i službom obezbjeđenja ) |
11:00 - 12:00 | terapijski tretman: psihodijagnostika i psihoterapija socioterapija radna terapija pedagoške intervencije |
12:00 - 13:00 | podnevni obrok uz pripreme i propratne radnje |
13:00 - 14:00 | edukacija |
13:00 - 14:00 | prihvat učenika iz škole uz naknadno izdavanje obroka |
14:00 - 16:00 | slobodne aktivnosti i popodnevni odmor |
16:00 - 17:00 | edukacija |
17:00 - 18:00 | okupacione i edukativne aktivnosti iz oblasti informatike prema programu |
18:00 - 19:00 | večernji obrok uz pripreme i propratne aktivnosti |
18:00 - 19:00 | pripremanje i preuzimanje dodatnog večernjeg obroka |
19:00 - 20:00 | grupni i individualni odgojni i savjetodavni rad |
20:00 - 21:30 | večernji odmor i slobodne aktivnosti |
21:30 - 22:00 | pripreme za povečerje |
21:45 - 22:00 | službeno evidentiranje aktivnosti, administrativne aktivnosti vezane za vođenje dnevnika rada odgajatelja |
b) Raspored dnevnih aktivnosti maloljetnika vikendom i praznikom
Satnica | Aktivnost |
---|---|
8:30 - 9:00 | buđenje, ustajanje i obavljanje aktivnosti lične higijene |
9:00 - 9:30 | jutarnji obrok uz pripreme i propratne radnje |
9:30 - 10:30 | radno-higijenski angažman na uređenju prostora spavaona, i zajedničkih prostorija |
10:30 - 11:00 | ograničen radni angažman na krugu Zavoda |
11:00 - 13:00 | slobodne aktivnosti u okviru ponude sadržaja Zavoda uz mogućnost praćenja i nadzora dežurnog odgajatelja ili stručnog saradnika u koordinaciji sa službom obezbjeđenja |
13:00 - 14:00 | podnevni obrok uz pripreme i propratne radnje |
14:00 - 18:00 | dnevni odmor i slobodne aktivnosti |
18:00 - 19:00 | večernji obrok uz pripremne i propratne radnje pripremanje i preuzimanje dodatnog večernjeg obroka |
19:00 - 20:00 | organizacija večernjih aktivnosti koordinirano uz saglasnost službe obezbjeđenja i odgojne službe |
19:00 - 20:00 | službeno evidentiranje aktivnosti, administrativne radnje vezane za dnevnik rada odgojne i službe obezbjeđenja |
20:00 - 23:00 | večernje slobodne aktivnosti se registruju kroz službenu evidenciju i dokumentaciju |
20:00 - 23:00 | večernje aktivnosti |
Nosioci aktivnosti vikendom i praznikom:
Uz reducirane sadržaje u neophodan visok stepen koordinacije nosilaca aktivnosti omogućuje se njihova provodivost u objektu, a prostor realizacije obezbjeđuje i mogućnost razvijanja socijalne akomodacije:
Provođenje rasporeda dnevnih aktivnosti radnim danom, vikendom i praznikom vrši se kroz uvid u službenu evidenciju i dokumentaciju i neposredno od strane direktora, zamjenika u odsustvu i šefa službe tretmana.